Następny rok, rokiem linuxa

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/menu.inc).

Drony w natarciu - dziś jest to dostępne dla każdego

Bezzałogowce jeszcze parę lat temu były techniką zarezerwowaną wyłącznie dla wojska. I chociaż do dzisiaj najwięcej bezzałogowych statków trafia do armii, ich popularność i ilość przeznaczeń pośród cywilów rośnie nadzwyczaj prędko. Szybciej, aniżeli się spodziewano. Podług szacunków cywilny rynek bezzałogowych statków wart jest paręset milionów dolarów. Wartość ta będzie szybko rosła, acz specjaliści podzieleni są w diagnozie tempa wzrostu - możemy znaleźć przewidywania, jakie zakładają, iż w przeciągu dekady rynek statków bezzałogowych wzrośnie nawet do poziomu kilkudziesięciu miliardów dolarów.

dron
Author: Ryan Dickey
Source: http://www.flickr.com
Dotyczy to jedynie przeznaczeń cywilnych, a do tego dodać trzeba także dynamicznie rosnący rynek dronów wojskowych. Rodzi się pytanie: skąd popularność tych przyrządów? Do czego rzeczywiście mogą przydać nam się latające statki bezzałogowe? Bezzałogowce konieczne są choćby tam, gdzie dziś używamy helikopterów, przy czym są od nich o wiele tańsze. Do tego ceny tychże urządzeń, wespół z ich dynamicznie wzrastającą popularnością będą maleć, co dodatkowo zwiększy ich biznesową atrakcyjność. Dronem o wiele łatwiej kierować, jest zwinny, zaś w powietrzu utrzymać się może nawet przez paręnaście godzin.Stwarza to wiele potencjalnych przeznaczeń dla bezzałogowców – zarówno w opartym o ich eksploatację w biznesie czy ratownictwie. Jednym z najbardziej popularnych dziedzin, w których korzysta się z bezzałogowców, jest fotografowanie obszarów oraz wydarzeń z lotu ptaka. Coraz to modniejsze staje się utrwalanie z powietrza (nawilżacze powietrza) na przykład ślubów, dlatego fraza: sklep z dronami jest ogromnie często wyszukiwaną dzisiaj frazą. Instalowane na statkach bezzałogowych kamery są w stanie uwiecznić ceremonię w dużej rozdzielczości, ukazując ją z całkowicie innej perspektywy aniżeli w przypadku klasycznej fotografii czy filmowania.

Modele takie jak Dron Inspire 1 (dane: ) są w stanie dźwignąć się na wysokość nawet paruset metrów, dzięki czemu możliwe jest uchwycenie dużych obszarów i skupienie raczej na ogóle, niż na detalach. Nietrudno sobie wyobrazić, iż możliwość zamontowania na statku bezzałogowym aparatu albo kamery otwiera wiele przeróżnych drzwi – nie tylko do stworzenia pamiątki z obrzędów. Skoro bezzałogowce mogą stanowić oko na tak obszerny teren i z łatwością docierać w z trudem osiągalne miejsca, to oznacza także, że mogą być świetnym wsparciem dla ochrony obiektów.