Następny rok, rokiem linuxa

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/menu.inc).

Co to są wyłączniki krańcowe oraz styczniki?

W obszarze elektroniki funkcjonuje sporo pojęć, których znaczenia nie zna większość ludzi. Czasem dotyczą one elementów, wykorzystywanych w przedmiotach których używamy na co dzień. Warto wiedzieć, na jakiej zasadzie działają otaczające nas sprzęty.
Pojęcia takie, jak wyłączniki krańcowe, albo styczniki z pewnością niewiele mówią większości osób. Najprościej mówiąc są to inteligentne urządzenia elektroniczne, pozwalające na bezdotykową obsługę maszyn i urządzeń. Używane są do manewrowania i kontrolowania zautomatyzowanych urządzeń technologicznych, stosowanych na przykład w nowoczesnych fabrykach, ale ich użycie odnajdziemy także w przedmiotach powszechnie stosowanych, jak np. pralka automatyczna. Wyłączniki krańcowe to specjalne czujniki, przy pomocy których można kontrolować pracę urządzeń elektrycznych.
Kable
Source: nadmorski24.pl
Za pomocą sygnału elektronicznego, do maszyny dostarczana jest odpowiednia informacja. Zwykle stosuje się rozwiązanie, w którym współistnieją dwa osobne układy: jeden dla zadania startowego, jak np. start, czy otwarcie, drugi dla zadania końcowego, typu stop, zamknięcie. Dzięki takiemu układowi, maszyna otrzymuje informację, w którym momencie ma zacząć swoją pracę oraz w którym momencie ją zakończyć.

Czy masz ochotę może dostać link, gdzie czekają na Ciebie kolejne teksty? Sądzimy, że przypadnie Ci do gustu nasz portal.

To rozwiązanie jest najczęściej stosowane na taśmach produkcyjnych, przy których większość czynności została zmechanizowana. Oczywiście, do odpowiedniego funkcjonowania całego systemu, poza krańcówkami, wykorzystuje się wiele innych urządzeń, jednak to właśnie czujniki sygnalizacji krańcowej odgrywają w układzie główną rolę.
Styczniki to swoistego typu przekaźniki, dostarczające impuls do aktywowania pracy przez maszynę. Najprościej mówiąc, stycznikiem określimy elektryczny łącznik, uruchamiający określony mechanizm, który przestawia się bez konieczności ręcznego włączenia. Z takim elementem spotkamy się np. w działaniu zmywarki z programatorem, która włącza się dopiero wówczas, kiedy wykonamy szereg działań wstępnych, a następnie wskażemy wybrany cykl i wciśniemy przycisk start. Wciśnięcie przycisku aktywuje stycznik, który uruchamia cały mechanizm. Rodzaje styczników pod linkiem . Przedstawiane styczniki są szczególnie często wykorzystywane w różnych dziedzinach, ponieważ są dość małych rozmiarów i lekkie, a jednocześnie są niezawodne i bardzo trwałe.