Następny rok, rokiem linuxa

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/menu.inc).

Na czym polega ochrona danych osobowych? W jaki sposób należy je chronić i czemu to tak istotne?

Żyjemy w czasach, jak przetwarzanie danych jest zdecydowanie popularne. Przez to nasze dane wrażliwe dostępne są dla wielu firm, jakie co określony czas zapewniają nam swoje usługi. Jak pragniemy ochraniać nasze dane musimy pamiętać o kilku sprawach, a już na pewno powinny o tym wiedzieć firmy, jakie operują tego rodzaju wiedzą oraz stosują ją w różnorakim celu.


dokument
Author: COD Newsroom
Source: http://www.flickr.com
Na szczęście istnieje ustawa o ochronie danych osobowych, która ochrania osoby fizyczne, których dane osobowe mogą być przetwarzane przez różne podmioty, instytucje czy organizacje. Ustawa bardzo dobrze określa zasady postępowania z danymi, jakie ma w posiadaniu dana organizacja. Wskazuje warunki w jaki sposób powinno wyglądać przetwarzanie danych osobowych, czyli co musi wykonać organizacja, byśmy mogli powiedzieć, że w zgodzie z prawem przetwarza dane - zerknij.


Ustawa została przygotowana, by zapobiec działaniom nadużywania danych osób fizycznych, zwłaszcza wbrew ich woli. Została stworzona też żeby zmusić firmy, które dane posiadają, żeby zadbały o ich bezpieczeństwo. W ustawie są również następne niezbędne informacje, m.in. zdefiniowane są kompetencje organu do spraw chronienia danych osobowych. Organizacją za to odpowiedzialną jest Generalny Inspektorat Ochrony Danych. Tego rodzaju organizacja jest odpowiedzialna za bardzo dużo istotnych kwestii w tym obszarze, jak standaryzacja danych lub ustalanie najbardziej jakościowych praktyk ochrony danych - kliknij. Dla każdej firmy najistotniejsze musi być to, iż jak posiada się dane osobowe różnych osób, to muszą być w najwyższym stopniu chronione. Oznacza to, że nie może dochodzić do sytuacji, iż trafią one w posiadanie jakichś postronnych osób lub podmiotów.

Niezbędne są Ci ekstra informacje na ten ciekawy temat? Więc nie ociągaj się i przejdź do następnego artykułu - tam opracowaliśmy dla Ciebie coś ekstra.

Ustawa zakłada bardzo dużo obowiązków.


Na przykład obowiązek rejestracyjny, który co prawda nie zawsze dotyczy organizacji, jak nie ma ona danych, jakie wymagają zgłoszenia, lecz na pewno każda firma posiada pewne swoje (jak choćby swoich pracowników). Ich tak naprawdę nigdzie nie musimy zgłaszać, lecz musimy im zagwarantować ochronę. Dobrze również pomyśleć, czy wszystkie informacje tego rodzaju, jakie mamy i zbieramy będą nam faktycznie obowiązkowe.