Następny rok, rokiem linuxa

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/menu.inc).

Co zrobić z zepsutym sprzętem elektrycznym czy elektronicznym

Na świecie, a także w Polsce z roku na rok sprzedaje się coraz więcej sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Szybki postęp technologiczny pociąga za sobą to, iż urządzenia szybko stają się przestarzałe. Komputery, tablety albo smartfony po kilku sezonach zamieniamy na nowe, mocniejsze i bardziej wydajne. Podobnie jest w przypadku większych urządzeń. Urządzenia zwykle psują się niedługo po okresie gwarancji. Naprawa pralki albo lodówki może okazać się zbyt droga i często najwygodniej jest po prostu zakupić nowy sprzęt. Lecz co zrobić ze starym urządzeniem? Przecież nie możemy wyrzucić go do zwykłego kosza.

Sprzęt elektroniczny do utylizacji
Author: Hanan Cohen
Source: http://www.flickr.com
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trzeba oddać do recyklingu - odbiór, transport, recykling, utylizacja sprzętu). Utylizacja to odpowiedni sposób na pozbycie się starego urządzenia elektrycznego albo urządzenia elektronicznego. Tym sposobem zyskamy pewność, iż zużyte urządzenie nie zaśmieci środowiska, a jednocześnie da się odzyskać dużo cennych materiałów. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to wbrew pozorom bardzo wartościowe odpady. Oprócz stali i plastiku, części elektroniczne zawierają szereg metali szlachetnych, chociaż czasami w niewielkich ilościach. Zaliczyć do nich możemy między innymi złoto, pallad, cynę. Jeżeli utylizacja odpadów elektronicznych będzie przeprowadzana na szeroką skalę, to może być niezwykle intratnym biznesem. Co więc należy zrobić, jeżeli mamy zużyty sprzęt eleksprzęt (sprawdź więcej) i elektroniczny (dodatkowe informacje na stronie internetowej)? Taki sprzęt należy koniecznie oddać do specjalnego punktu. Taki obowiązek nakłada na nas prawo, a właściwie ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Jeśli zdecydujemy się pozbyć się elektrośmieci w niewłaściwy sposób, pamiętajmy, że zgodnie z literą prawa grozi nam wysoka grzywna, a nawet postępowanie sądowe.Sprzęt komputerowy do utylizacji
Author: ClerkBase
Source: http://www.flickr.com
Z tego powodu warto przestrzegać prawa i jednocześnie zadbać o środowisko. Nie wymaga to dużego zachodu, ponieważ firmy, których zadaniem jest utylizacja odpadów elektronicznych wychodząc naprzeciw potrzebom klientów oferują nieodpłatny odbiór sprzętu za pomocą własnego transportu. Jedyne, co trzeba zrobić, to znaleźć odpowiedni punkt odbioru odpadów i poprosić o odbiór. Możemy również sprawdzić, czy taka firma jest zarejestrowana w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska oraz czy przestrzega odpowiednich norm w aspekcie ochrony środowiska, czego dowodem może być np. certyfikat ISO.

Pamiętajmy, aby troszczyć się o środowisko i odpowiednio podejść do tematu elektrośmieci. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest niebezpieczny dla otaczającego nas środowiska, więc jego właściwa utylizacja jest kwestią niezwykle ważną. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy chcieli pozbyć się zużytego urządzenia.