Następny rok, rokiem linuxa

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/menu.inc).

Co to jest druk 3D i jak działa?

Druk 3D już dawno temu przebył drogę z hipotezy w rzeczywistość, a na przestrzeni ostatnich lat drukarki 3D stały się dużo tańsze jak też w wyższym stopniu przystępne. Eksperci prognozują, iż w najbliższych latach wydruki 3D będą powszechnie obecne w naszych domach i będziemy korzystać ich na co dzień tak samo jak z mikrofalówek.

Author: Philippe Put
Source: http://www.flickr.com
Dziś wydruki 3D stosowane są do produkcji niezwykle szerokiego zakresu obiektów, poczynając od prototypów elementów do maszyn w branżach przemysłowych czy motoryzacyjnych, przez druk implantów w chirurgii, a skończywszy na całym szeregu przedmiotów codziennego użycia, zabawek. Czym są tak naprawdę wydruki 3D, czy są nam potrzebne oraz czy rzeczywiście za parę lat każdy z nas będzie je miał?
Drukarka 3D nie stworzy obiektu na żądanie w taki sposób jak to ukazano przykładowo w "Star Treku". Drukarki 3D drukują projekt wypuszczony z laptopa, stosując takie surowce jak tworzywo sztuczne, ceramikę oraz metal (zobacz płaszcze grzewczo chłodzące) (materiałów do druku ciągle przybywa). Drukowanie przedmiotu polega na tworzeniu oraz nakładaniu warstwy materiału o określonej grubości na stole drukarki, a kiedy warstewka będzie wydrukowana, nakładaniu kolejnej. Jednakże drukarka 3D nie jest w stanie wydrukować nawet prostych sprzętów składających się z paru rodzajów surowców. Mimo całej swej prostoty, nie skonstruujemy w domu za pomocą drukarki 3D funkcjonalne szczoteczki do zębów. Jednak z drugiej strony, drukarki 3D odnajdą się z powodzeniem wszędzie tam gdzie potrzebna będzie personalizacja, unikatowość projektu bądź mała ilość wyrobów. Będzie można uruchomić zupełnie nowy wariant usług w formie produkcji obiektów na zlecenie.

Bryła 3D
Author: fdecomite
Source: http://www.flickr.com
Branżą, jaka skorzysta silnie na wdrożeniu nowej technologii będzie branża medyczna. Dzięki opcji kreowania unikatowych, pojedynczych obiektów, to co wcześniej było nierealne do wykonania ze względów kosztowych, jest dzisiaj w zasięgu ręki. Oprócz tego, wyspecjalizowane drukarki 3D (profesjonalne drukarki3d.pl) stosowane są do istotnie dużych projektów: począwszy od interesujących wizualnie wnętrz, poprzez niesławny rewolwer "Liberator", zaś skończywszy na druku budynków mieszkalnych. Warto też wspomnieć o pierwszych testach druku pokarmów: druku z cukru.