Następny rok, rokiem linuxa

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/menu.inc).

Zaproszenia ślubne – co należy wiedzieć?

Rozsyłanie zaproszeń ślubnych ma długą historię, którą trzeba liczyć aż od Wieków Średnich. Bezdyskusyjny jest fakt, że większość ludzi wówczas żyjących nie umiała pisać, dlatego też pisemne zaproszenia ślubne były przywilejem klas panujących.
Pozostałych ludzi najczęściej powiadamiano ustnie używając gońców i heroldów. W kulturze wiejskiej przyszła mężatka zapraszała na zaślubiny i wesele bezpośrednio. Długoletni monopol klas wyższych w tworzeniu zaproszeń na ślub sprawił, że do dziś dnia obowiązują pewne określone zasady ich układania.
Twoja-Galeria.eu z Warszawy
Powszechnie wiadome jest, że język francuski przez trzy stulecia (w zasadzie od Ludwika XIV) był językiem elit. Szlachta wielu krajów władała nim biegle, tak jak w Starożytności łaciną. Francuski wniknął do wielu obszarów życia, w tym do kontaktów dyplomatycznych i sztuki pisania listów. Dlatego trudno się dziwić, że do dziś na zaproszeniu ślubnym kaligrafuje się na końcu skrót: R. S. V. P.. Najczęściej ludzie nie wiedzą, cóż ten skrót znaczy i po co się go tam zostawia.

Jak myślisz? Czy informacje na opisywany temat są fascynujące? Jeżeli tak, to przejrzyj tekst (http://www.tritex.pl/), a odnajdziesz w nim dużo fenomenalnych wiadomości, które przyciągną Twą uwagę.

Wszystkim zainteresowanym wyjaśniam: oznacza on francuskie zdanie „respondez s’il vous plait”, czyli „proszę odpowiedzieć”. Po nim należy zamieścić dane kontaktowe, których zaproszona osoba użyje, by zaakceptować albo odrzucić zaproszenie.
Oprócz umieszczenia tradycyjnego skrótu, wypada zaproszenia na ślub pisać w trzeciej osobie (to znaczy np. „Zaprasza się”). Powszechnie jednak porzuca się tę zasadę, używając mniej formalne zwroty w pierwszej osobie („Serdecznie zapraszamy” itp.). Do powszechnych reguł zalicza się też stosowne wyprzedzenie - zaproszenia na ślub należy dostarczyć na 2-3 miesiące przed jego terminem. Trzeba nie zapomnieć oczywiście o bezbłędnej gramatyce, ortografii i zwięzłości informacji. Odpowiednia karta z tekstem powinna być krótka i rzeczowa. Od strony estetyki od lat istnieje trend, by kreację jej zlecać studiom artystycznym. W ten sposób każde zaproszenie na ślub może stać się wyjątkowym dziełem sztuki.