Następny rok, rokiem linuxa

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/menu.inc).

Bezpieczna jazda w zimie czyli dlaczego zmiana opon na zimowe ma takie duże znaczenie dla kierowców.

Zbliżający się koniec roku dla większości właścicieli samochodów oznacza konieczność odwiedzenia warsztatu w celu zmiany opon z letnich na zimówki. W naszym kraju najbardziej popularne jest posiadanie dwóch kompletów opony, czyli zestawu na zimę oraz lato. Wiąże się to z tym, że opony na te pory roku posiadają całkowicie odmienne parametry. Opony zimowe przede wszystkim mają znacznie miększą mieszankę gumy.
opony na zimę
Author: Powhusku
Source: http://www.flickr.com
Dzięki temu utrzymuje ona swoje właściwości nawet w czasie największych mrozów, lecz za to nie będzie się nadawać na wysokie temperatury, bo w szybkim tempie wtedy się zużywa. Z kolei mieszanka opon na lato jest znacznie twardsza, przez co mniej się ściera jak jest gorąco. Jednak już przy temperaturze kilku stopni twardnieje w takim stopniu, że uniemożliwia bezpieczną jazdę. Następną różnicą między oponami zimowymi i letnimi jest kształt bieżnika. Opony zimowe posiadają specjalne nacięcia, zwane też potocznie lamelkami, dzięki którym opona lepiej radzi sobie na śniegu i lodzie. Lamelki w dużym stopniu polepszają właściwości trakcyjne, i opony letnie, które ich nie mają, po prostu znacznie gorzej będą sobie radzić na takich nawierzchniach.

Widać więc, że opony warto wymieniać, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, lecz również finansowych. I faktycznie świadomość pośród właścicieli samochodów jest coraz większa w tej kwestii, chociaż
opony
Author: iStock
Source: iStock
niekiedy jeszcze sporo zawodzi organizacja. Wielu z nich wymianę opon pozostawia sobie na ostatnią chwilę, i gdy nagle się okazuje, że któregoś dnia spadnie śnieg, to wszyscy jadą do warsztatów. Autor:
Tworzą się wtedy duże kolejki, pojawia sporo nerwów i stresu, czy zdąży się z wymianą. A tymczasem wystarczy pomyśleć o tym trochę wcześniej i założyć opony na zimę wtedy, gdy robi się już odpowiednio chłodno. Dobrym pomysłem jest również kupienie drugiego kompletu kół.

Jeśli zaciekawił Cię tego typu tekst, zobacz inne wiadomości w tym temacie. Najlepiej sprawdź sam marketing relacji, odnajdziesz tutaj podobne informacje.

Zmiana opon dwa razy w roku to wydatek czasami nawet kilkudziesięciu złotych, i w sumie w większości przypadków po kilku latach bez większego problemu można znaleźć za te pieniądze kolejny zestaw felg. A całe koła większość właścicieli aut bez problemow będzie w stanie wymienić samodzielnie.