Następny rok, rokiem linuxa

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/menu.inc).

Co to jest indukcja oraz jakiego rodzaju są zalety płyt indukcyjnych?

Indukcją nazywamy wprowadzenie w jakiś stan, czy też wzbudzenie wyznaczonego zjawiska. Rezultat ten służy w wielu gałęziach nauki, m.in. w psychologii, elektryce, biologii, socjologii czy matematyce.


W bieżącym życiu posiadamy możliwość wykorzystywania tzw.
płyt indukcyjnych, które są wykorzystane w domu w jadalni jako zamiennik kuchenki gazowej. Do niedawna tego typu płyty były niezwykle kosztowne, jednak obecnie można je kupić po dosyć atrakcyjnych stawkach.

Jeśli interesuje Cię omawiany artykuł, to bez ociągania kliknij tu oraz zobacz ponadto inny tak samo pasjonujący pełny wpis.

Jakiego rodzaju są zalety tego typu płyt, to się okaże w poniższym artykule. Pod szklaną płytą znajdują się cewki indukcyjne. Gdy położymy na nie specjalne naczynia wyprodukowane ze stali ferromagnetycznej, która przyciąga magnes, cewki wytwarzają zmienne pole elektromagnetyczne, które produkuje ciepło w naczyniu. Najważniejszą zaletą takich płyt jest to, że jest to niebywale wydajne wyjście. Ciepło jest generowane jedynie w garnku, nie zaś na całej płycie. Ta natomiast jest w stanie rozpoznać rozmiar naczynia i dopasować pole powierzchni podgrzewania do powierzchni dna naczynia.


rzut - sprzęt
Author: Maciej Miąsik
Source: http://www.flickr.com


Jeśli na takiej indukcyjnej kuchence zostawimy niechcący przedmiot, np. pokrywkę albo sztućce, kuchenka nie będzie działać, gdyż specjalne garnki muszą być idealnie równe, aby indukcja mogła się uruchomić. Kolejną mocną stroną jest skrócony o 30% czas gotowania w zestawieniu z kuchenkami gazowymi. Poza tym płyty indukcyjne mogą posiadać różnego typu funkcje. Co poniektórzy wytwórcy oferują zabezpieczenia przed włączeniem płyt indukcyjnych przez dzieci. Pozostali wytwórcy oferują opcję nasilenia grzania o 50%. Istnieją też płyty, które są w stanie rozpoznać czy leżą na nich jakiekolwiek naczynia i jeżeli tak i je podniesiemy, to płyta się machinalnie wyłączy.
Jeżeli zapomnimy o gotowanej właśnie potrawie, kuchenka indukcyjna po upływie wcześniej ustawionego czasu, sama automatycznie się wyłączy. Płyta przez cały czas jest zimna, zatem bardzo łatwo jest zachować ją w czystości.