Następny rok, rokiem linuxa

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/menu.inc).

Ile zarabiają w Polsce tacy specjaliści jak programiści?

ProgRAMiści w naszym kraju mogą zarobić naprawdę dużo. Ich przeciętna wypłata wynosi czasem 3 razy więcej, niż średnie wynagrodzenie przeciętnego mieszkańca naszego kraju. Tak wynika z przygotowanego przez pewną agencję raportu, który bazuje na informacjach z pierwszego kwartału aktualnego roku.
Biała Nokia Lumia 800
Author: Hill+Knowlton Strategies
Source: Hill+Knowlton Strategies


Jest oczywiście wiele zmiennych, od jakich zależna jest ostateczna wielkość wynagrodzeń. Dla przykładu programista na umowie o pracę pobiera średnio 11000 złotych brutto, natomiast taki, który prowadzi swoją działalność na zasadzie B2B: 12000 złotych netto. Jakie technologie są aktualnie najbardziej korzystne finansowo - najbardziej korzystne finansowo są Spring (15 tysięcy złotych) czy też Angular (12 tysięcy brutto). Niezależnie od formy pracy niezwykle ciekawą opcją od wielu lat jest język Java (obecnie średnio jest to 11000 złotych brutto w przypadku umowy o pracę oraz nieco ponad 14000 złotych netto w przypadku B2B). Zarobki brutto według technologii w wypadku umowy o pracę to Angular od 9 do 15 tysięcy zł, React od 9 do 14 tys., Java od 9 do 14000 złotych, Net od do 14 tysięcy, Spring od 8 do 14 tys., Python od 3000 do 13 000 złotych, JavaScript od 8 do 13000, SQL od 8 do 13000, html od 9 do 13000 oraz PHP od 6 do ok. 10000 zł.


Programista pobiera odmienne kwoty w wypadku postaci kooperacji, tzn. pobiera nieco mniej w wypadku pracy zdalnej oraz jego pensje różnią się od stopnia zaawansowania. W obu przypadkach odmienność wynosi parę tys. zł na miesiąc. Jeśli chodzi o to, jak zacząć swą przygodę z programowaniem, to programiści są bardzo dobrze opłacani, ponieważ są niezwykle potrzebni w dzisiejszym świecie. Niestety nadal ich ilość jest zbyt mała. Wynika to m.in. z faktu, że aktualnie panuje powszechne przekonanie, jako by nauka była trudna oraz długotrwała.
To fakt, może taka być, a dodatkowo nie każdy się będzie sprawdzać na takim etacie, przy czym osoby zainteresowane mogą korzystać dla przykładu z bootcampów, takich jak te, które są przeprowadzane przez różne portale internetowe. W czasie takiego bootcampu przygotowuje się uczestników do rozpoczęcia kariery na poziomie juniora.