Następny rok, rokiem linuxa

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/menu.inc).

Z czym wiąże się przetrzymywanie plików, w tak zwanej chmurze? W jaki sposób to wygląda oraz czy warto tak trzymać pliki?

Ostatnimi czasy coraz bardziej powszechne stają się sprytne rozwiązania technologiczne, które mają wpływ na lepsze życie każdego z nas. Bardzo odnosi się to do funkcjonowania firm, w ten sposób mogą one prezentować wciąż lepsze usługi. Jednym z bardziej znanych ostatnio zjawisk jest tak zwany cloud computing. To aplikacje, lecz także infrastruktura it, są dostarczane w formie usługi internetowej przy zastosowaniu luźnego modelu finansowego. Chmura ta dostarcza więc rozwiązań, dzięki którym przedsiębiorstwo posiada stałą możliwość dopasowywania technologii oraz narzędzi do obecnych potrzeb.


Pojęcie “chmury” to jednak metafora, która dotyczy architektury oferowanych na tej zasadzie usług. Obliczenia nie zachodzą na komputerze użytkownika, są jednak bez przerwy obsługiwane przez wiele serwerów, jakie są zlokalizowane w serwerowni dostawcy usług, czyli providera. Także na nich zainstalowane jest oprogramowanie, a osoba korzystająca z usług widzi tylko jego interfejs.

Na pakiet usług cloud computing, z jakich korzysta mogą się składać przeróżne serwery oferowane przez pojedynczą lub różne firmy, często jednak komunikujące się ze sobą w jakimś stopniu. Trochę w większym stopniu “chmura” ulega rozproszeniu jeżeli chodzi o komputery osób, na których nie są trzymane dane, ale przez jaki zagwarantowany jest do nich dostęp. Tak wiec jeśli chcielibyśmy przedstawić to graficznie, tego rodzaju układ połączeń, to faktycznie wyjdzie nam coś przypominającego chmurę. Tak również możemy przedstawić cały internet. Taka idea udostępniania programów jak również usług nie jest nowa, bo sięga już pierwszych początków informatyzacji. W tamtym czasie wszelkie obliczenia robione były na komputerach centralnych.


Do zapisywania i odczytu danych wykorzystywano stacje robocze, to znaczy terminale pozbawione z reguły jakiejkolwiek mocy obliczeniowej. Kilkadziesiąt lat później, w momencie gdy komputery zrobiły się bardziej powszechne, to najbardziej kwestie finansów i zorganizowania pracy nakłoniły użytkowników oraz usługodawców do powrotu ku staremu modelowi. Dziś pliki w chmurze są na tyle popularne, iż korzysta z nich coraz więcej przedsiębiorstw, a także osób prywatnych.

Opracowaliśmy dla Ciebie nowe atrakcyjne wiadomości na interesujący Cię temat. Przejdź do kolejnego artykułu oraz czytaj wpis strony internetowe kielce.

Właściwie ciężko sobie to wyobrazić w inny sposób, a to dopiero początek rozwoju powyższej technologii.