Jakie profesjonalne oświetlenie najbardziej sprawdzi się na scenie?

Światło było obecne na scenach muzycznych i dramatycznych od bardzo dawna. Jeszcze kilkanaście lat wcześniej popularne było używanie dużych i nieporęcznych scenicznych źródeł światła, których głównymi minusami było duże zużycie energii elektrycznej oraz fakt że bardzo nagrzewały się do wysokich temperatur.
Ciepło od poziomu  1
Author: INPLUS PR
Source: INPLUS PR
Sztuka wizualna w ostatnim dziesięcioleciu przeszła jednak dużą przemianę. Zamiast lamp scenicznych stosuje się dziś lampy ledowe, które są lekkie, energooszczędne, a oprócz tego mogą być sterowane i ustawiane komputerowo, co pozwala na otrzymanie niezwykle efektownych efektów wizualnych. Na estradach wykorzystuje się ponadto głowice laserowe, które bardzo dobrze współpracują z wytwornicami dymu, oraz inne drobne elementy do oświetlania jak np. węże świetlne lub taśmy led.

Praca oświetleniowca

W ostatnim czasie wykształciła się nawet specjalizacja tzw. v-jay’a, czyli człowieka będącego specjalistą w oprawie świetlnej występów gwiazd muzyki. Tacy specjaliści tworzą widowiska wizualne dla zespołów muzycznych, współpracują z Djami, są oprócz tego pracownikami klubów muzycznych, w których pomagają w instalacji urządzeń oświetleniowych.

Terapia światłem
Author: Sigma
Source: Sigma
Głównym wyposażeniem takiego pracownika jest konsoleta sterująca. Taka konsoleta jest podobna do tej używanej przez akustyków – wyposażona jest w suwaki, ekrany dotykowe i pokrętła. Umożliwia ona zaprogramowanie uprzednio przygotowanego programu oświetleniowego (przykładowo połączonym z tzw. setem Djskim), bądź ręczne sterowanie głowicami oświetleniowymi, na przykład w trakcie koncertu. Tego rodzaju urządzenie pozwala ponadto na współpracę z rzutnikami i wyświetlanie dodatkowych obrazów.

Oświetlenie niedrogo

Sprzęt do oświetlenia jest dzisiaj na tyle niedrogi, że duża liczba Djów, pracujących na imprezach lub weselach, jest w stanie nabyć swój komplet dopasowany do własnych potrzeb. Tacy artyści zazwyczaj używają głowic laserowych, urządzeń do produkcji dymu, do popularnych akcesoriów należy ponadto interesujące sprawdź stronę http://www.agridata.eu/ tzw. taśma (kliknij i sprawdź) led.

Tego rodzaju taśmy są szczególnie widowiskowe, gdy umieszcza się je np. u podstawy konsolety. Są one dodatkowo wyposażone w mikrofon, który dostosowuje aktualne oświetlenie do odtwarzanej muzyki. Jest oprócz tego możliwość synchronizacji paru taśm z pojedynczym mikrofonem, tak żeby pokazywały one dokładnie taki sam efekt.