Spis mniej znanych urządzeń technicznych, używanych w różnych dziedzinach przemysłu.

Sprawdzając ofertę jakiegoś sklepu z artykułami przemysłowymi można tam zobaczyć przyrządy, o jakich wiele osób nawet nie miało możliwości usłyszeć, a tym bardziej zobaczyć, jak one pracują. Niektórych z nich się używa w przemyśle motoryzacyjnym czy chemicznym, i zobaczyć je można przykładowo w warsztatach samochodowych.


Z kolei inne niezbędne będą w magazynach czy halach produkcyjnych, gdzie konieczne będzie utrzymanie odpowiednich wartości temperatury i wilgotności. Jednymi z urządzeń tego typu są kompresory powietrza (więcej na http://www.pneuma.pl/sprezarki-i-kompresory-powietrza). Chociaż przy nich stwierdzić można, że sporo osób miało z nimi styczność podczas tankowania. Jednak tam widać tylko część urządzenia przeznaczoną dla kierowców, a całe wnętrze jest schowane za obudową. Ale gdyby się ludzi tankujących na stacji zapytać, z czego takie urządzenie będzie się składać, to zapewne duża ich część nie umiałaby odpowiedzieć na tego typu pytanie.
sprężarka śrubowa
Source: http://pneuma.pl

A kompresor, jaki widzi się przykładowo w każdym warsztacie samochodowym, przeważnie się składa z trzech głównych elementów, czyli sprężarki, silnika oraz zbiornika na sprężony gaz. O ile kompresory (więcej na http://www.pneuma.pl/sprezarki-i-kompresory-srubowe) jest jeszcze jakaś szansa obejrzeć w czasie pracy, o tyle osuszacze adsorpcyjne będzie już ciężko. Urządzenia te wykorzystuje się przeważnie tam, gdzie będzie wymagana odpowiednio niska wilgotność atmosfery, to znaczy w magazynach i halach produkcyjnych. Często sięga po nie przemysł (powołaj się na nas) chemiczny, farmaceutyczny i spożywczy, tam gdzie muszą być zapewnione odpowiednie normy przy produkcji.


Mając na uwadze uwarunkowania tych branż jest duża szansa, że razem z tymi urządzeniami w jednej hali mogą się pojawić generatory azotu. Jak już ich nazwa będzie wskazywać, ich głównym zadaniem jest produkcja azotu o wysokiej czystości z powietrza atmosferycznego. Dzięki temu nie ma konieczności wożenia ciężkich butli, tylko uruchamia się przenośne urządzenie i azot jest do wykorzystania. Oprócz tego można się uniezależnić od dostaw butli, bo azotu w atmosferze nie powinno zabraknąć.