Następny rok, rokiem linuxa

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/menu.inc).

Kilka porad odnośnie bezpieczeństwa naszych komputerów

komputery są urządzeniami podobnymi, jak każdy inny sprzęt. Żeby prawidłowo działały, trzeba się o nie w odpowiedni sposób troszczyć.


Chodzi tu o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy też o zachowanie ostrożności z różnego typu płynami przy klawiaturze.
samochód
Author: Calvad.pl
Source: Calvad.pl


Należy pamiętać także o systemie operacyjnym, pulpicie czy internecie. Dzięki niniejszym wskazówkom można osiągnąć kolejny poziom wtajemniczenia, gdyż możesz stać się pełnoprawnym administratorem swego systemu. Komputer, jeśli jest przyłączony do internetu, może niestety stać się zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy też wirusy.

Jeżeli ciekawią Cię opisane w tym artykule tematy i masz ochotę poczytać więcej wiadomości na tego typu temat - wejdź tu scootive kierownice!

Mogą one (jeśli komputer jest na stałe przyłączony do internetu) w sposób ukryty połączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeśli nie ufasz swojemu firewallowi, naprawdę warto upewnić się, z kim się łączy nasz komputer korzystając z obecnych w systemie narzędzi. Po uruchomieniu wiersza poleceń należy napisać polecenie: "netstat - na". Na liście zostaną pokazane wszelkie aktualne istniejące połączenia wraz z ich statusem.


Przedstawiony zostanie także końcowy adres IP i numer portu. Jeśli przypuszczasz, że niektóre z połączeń nie muszą być wykorzystane, trzeba spróbować wpisać: "netstat -ab". Zostaną wypisane nazwy docelowych hostów oraz programów, z jakich połączenie zostało zainicjowane. Jak pamiętamy, systemowe zasady utrzymywania bezpieczeństwa są składowane w przystawce gpedit.msc, która jest do wykorzystania w konsoli administrowania MMC. Taka przystawka zapisuje ustawienia reguł w pliku registary.pol, ale trzeba bardzo uważnie się z nim obchodzić. Nawet jeżeli mamy na komputerze zainstalowane nowe programy antywirusowe i antyszpiegowskie, trzeba czasami samodzielnie skontrolować, czy jakiemuś podejrzanemu programowi nie udało się prześlizgnąć przez nasze zabezpieczenia.
użytkownikom łączącym się z siecią przez modem radzimy w menu kontekstowym domyślnego połączenia z internetem wybrać punkt "Właściwości", zaś następnie na karcie "Opcje" upewnić się, że zaznaczono opcję "Monituj o nazwę użytkownika", hasło czy też certyfikat.