Następny rok, rokiem linuxa

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/menu.inc).

Czym jest świadectwo wzorcowania oraz gdzie posiada ono swe zastosowanie?

Czy pamiętasz, skąd jest wiadome, iż jeden kg to akurat jeden kilogram? Otóż standard 1 kg znajduje się w kasie pancernej Między krajowego Biura Miar i Wag w Sevres w okolicy stolicy Francji.


wodomierz
Source: flickr.com


Dobitnie jest ich tam sześć i od 1889 roku był wyjmowany tylko 3 razy.
Polska kupiła swą kopię wzorca kilograma w 1951 roku oraz stąd pobrana była jego nazwa - "51". A skąd wiadomo, że 1 kilogram to właśnie 1 kilogram? Więc wzorzec był wytworzony, jak to było wspomniane uprzednio, w Biurze Miar i Wag, zatem przez naukowców w państwowym instytucie. Jego duplikaty natomiast mają tak zwane świadectwo wzorcowania, czyli dyplom potwierdzający fakt, że z takiego przyrządu można by korzystać jako ze wzorca. Takie świadectwo wzorcowania posiada rezultaty tzw. wzorcowania przyrządu pomiarowego i poświadczający, iż skalowany przyrząd pełni określone wymogi metrologiczne. Należałoby wspomnieć, iż świadectwo wzorcowania to jeden z podstawowych dokumentów, które zezwalają na zachowywanie tak zwanej spójności pomiarowej.


świadectwo wzorcowania
Author: Sony
Source: Sony


Innymi słowami, gdyby nie świadectwo wzorcowania, jakie powinny posiadać wszelcy producenci różnych wag, w praktyce 1 kg oznaczałby dla różnych ludzi coś całkowicie odmiennego. A wszakże wielokrotnie od ciężaru zależy cena jakiegokolwiek produktu. Czy to w jakimkolwiek sklepie czy to w placówce pocztowej przy nadawaniu paczki. Jak się zatem okazuje, świadectwo wzorcowania to niezwykle istotny akt również dla osób nieuświadomionych takiego pewnika.


Naturalnie podobne świadectwo wzorcowania muszą posiadać także inne ogólnie popularne rozmiary czy narzędzia. Przykładowo co byłoby, gdyby liczniki w pojazdach nie zostały skalibrowane według identycznego wzoru?