Następny rok, rokiem linuxa

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/unixdays.pl/includes/menu.inc).

Wymiana dostawcy gazu - czy jest to opłacalne i jak najlepiej się za to zabrać.

Jakiś czas temu, kiedy energią gazową i elektryczną zarządzały dwie firmy państwowe, nie było problemów ze zbyt dużym wyborem, bo ten był tylko jeden. Albo ktoś był podpięty do sieci i mógł z danego medium korzystać, lub też nie był, i wtedy po prostu nie korzystał. Od jakiegoś czasu w naszym kraju za sprawą dostosowania przepisów do wymogów Unii Europejskiej trwa liberalizacja rynku energii.


ceny gazu
Author: Mike Mozart
Source: http://www.flickr.com
Oznacza to, że każdy z klientów może zrezygnować z umowy z dotychczasowym dostawcą i podpisać ją z innym. Ważne będzie to, że wybrany sprzedawca musi posiadać umowę dystrybucyjną z dystrybutorem, który działa na danym terenie. Jeśli chodzi o gaz obecnie nie ma dużego zainteresowania klientów takimi zmianami, pewnie też dlatego, że oferta dla nich nie jest jeszcze jakoś szczególnie bogata. Póki co znacznie większe możliwości mają firmy, ale należy przypuszczać, że w niedługim czasie zaczną do nich dołączać także zwykli klienci. Zwłaszcza że tak naprawdę zmiana sprzedawcy gazu nie jest jakimś bardzo wymagającą czynnością. Co bardzo ważne dla odbiorców, tego typu zmiana odbywa się bez żadnej przerwy w dostawie energii, a tym bardziej jakiś przeróbek instalacji. Poza tym zmiana ta jest bezpłatna, więc tak naprawdę nie będzie się wiązać z żadnymi kosztami lub ograniczeniami ze strony odbiorcy. Sam proces zmiany firmy dostarczającej gaz trwa do półtora miesiąca od momentu podpisania dokumentów, w tym czasie należności płaci się staremu dostawcy, a na zakończenie następuje ostateczne rozliczenie z nim. Jeśli ktoś chce dokonać takiej zmiany, to najbardziej wygodne będzie podpisanie upoważnienia dla nowego dystrybutora (czy zmienić sprzedawcę gazu).


płyta indukcyjno gazowa
Author: Mastercook
Source: Mastercook
On wtedy przejmuje na siebie ciężar (regeneracja zacisków hamulcowych do samochodów ciężarowych) poinformowania OSD o planowanych zmianach, a oprócz tego wypowie umowę z aktualnym dostawcą. Warto tu jeszcze zwrócić uwagę na sposób rozliczeń, bo różni dostawcy stosują różne rozwiązania, choć w praktyce ostateczna kwota do płacenia i tak będzie taka sama. W części przypadków wystawia się jedną wspólną fakturę, obejmującą całość usług, a czasem dwie niezależne, jedną za wykorzystany gaz a drugą za dystrybucję.