Typy aparatów elektrycznych stosowanych w pojazdach trakcyjnych napędzanych elektrycznie.

Artykuł zaczniemy od tego czym w ogóle są elektryczne aparaty mające zastosowanie w pojazdach trakcyjnych napędzanych elektrycznie, następnie będą zaprezentowane różne typy tych urządzeń.


Spróbujemy uporządkować w tym miejscu wiedzę na temat pantografów.
Te elektryczne aparaty które będą w tym miejscu omawiane to odbieraki prądu, nazywane też pantografami. Odbieraki prądu odbieraki prądu do suwnic to najważniejszy części składowych pojazdów trakcyjnych. Są one przeznaczone do pobierania energii elektrycznej z trakcyjnej napowietrznej sieci przez pojazdy szynowe. Odbieraki prądu - http://grupaorion.pl/oferta/kompensacja-mocy-biernej - są najczęściej instalowane na dachu lokomotywy bądź tramwaju. Zdarza się, że odbieraki prądu są montowane na bokach elektrycznych pojazdów, ale jest to niezbyt często spotykane zdarzenie.


Obecnie wyróżniamy rodzaje odbieraki prądu: łyżwowy odbierak, pałąki, odbierak rolkowy, odbierak belkowy, prętowy odbierak. Odbieraki nieużywane współcześnie to ramkowy odbierak, odbierak zwany pałąkiem i też lira.


elektro-pol.com.pl
Author: Barn Images
Source: http://www.flickr.com


Łyżwowy odbierak jest przeznaczony do pobierania energii elektrycznej z szyn prądowych i jest stosowany głównie w metrach. Troleje, które potocznie nazywane są też tyczkami lub szelkami są przeznaczone do odbierania prądu z napowietrznej sieci trakcyjnej. Troleje są montowane w trolejbUSAch. Rolkowy odbierak jest wykorzystywany przede wszystkim w górnictwie.


Wysoka wrażliwość na kierunek jazdy odbieraka belkowego spowodowała zawieszenia jego produkowania. Odbierak prętowy jest stosowany przede wszystkim w górskich kolejkach w wesołych miasteczkach.