Z jakiego powodu warto przekazać 1% podatku organizacjom pożytku publicznego?

Pomaganie innym bywa wpisane w naszą ludzką naturę. Socjologowie od wieków bywają zainteresowani tym tematem i powstały już setki publikacji omawiających to zagadnienie. Najbardziej godna słów uznania jest pomoc bezinteresowna, ale niezwykle trudno jej dzisiaj doświadczyć.


dowiedz się jak pomóc
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
Zaaferowani własnymi sprawami nie zwracamy swojej uwagi na potrzebujących, często też twierdzimy, że to przynależy do zadań instytucji dobroczynnych. Od czasu do czasu słyszmy jednakże w audycjach radiowych lub telewizji apele o zaangażowanie się w ogólnospołeczne akcje, a do takich można zakwalifikować przekazanie 1% podatku dla osób najbardziej potrzebujących pomocy.

Rozliczając pit 2014 możemy w kolejnym roku wspomóc organizacje pomagające dzieciakom, osobom w sile wieku, a nawet kotom lub psom. Aby dołączyć do akcji, trzeba przy sporządzaniu pita wpisać ściśle określoną cyfrę w wyznaczone miejsce. Współczesne programy komputerowe automatycznie wyliczają żądaną wartość, nie trzeba posiadać więc dodatkowej wiedzy z zakresu rachunkowości. Aby rozkojarzony podatnik nie wysłał pita bez wsparcia konkretnej organizacji, takie programy posiadają często zaimplementowaną nazwę jednej z organizacji pożytku publicznego.
Fundusze, które wpłyną na rachunek bankowy instytucji charytatywnych na pewno zostaną zużytkowane we właściwy sposób. Dzięki nim drugoklasiści czy również starsi uczniowie, będą mieć zapewnione smaczne obiady w szkole i bezpłatne wyjazdy na ferie. Dzieci niepełnosprawne, pozostające pod opieką stowarzyszeń, będą mogły wziąć udział w kosztownych turnusach rehabilitacyjnych i zażywać nie mniej kosztowne pastylki. Pieniądze będą też potrzebne ośrodkom, które sprawują opiekę nad pacjentami cierpiącymi na choroby przewlekłe. Staruszkowie często nie mogą liczyć na pomoc najbliższej familii, zatem pobyt w specjalistycznych ośrodkach umożliwia im godziwe przeżycie starości i godną śmierć.

Przekazanie 1% podatku na cele charytatywne bywa banalnie proste i przynosi określone korzyści w nieodległej przyszłości (http://naratunek.org/pomoz-teraz/poradnik-podatnika-jak-przekazac-1-podatku-za-2014-na-organizacje-pozytku-publicznego/). Kiedy będziemy uzupełniać pit 2014, nie zwracajmy uwagi na to, że przekazujemy groszowe sumy. Jeśli w taki sam sposób postąpi większa liczba podatników, to zebrana suma będzie całkiem spora i będzie mogła zdziałać cuda.