Wykorzystanie farbek do celów wychowawczych oraz terapeutycznych

Farby do malowania palcami to farby wodne o konsystencji galaretowatej, nieszkodliwe i bezproblemowe do czyszczenia. Farby te nadają się do malowania na cienkim, lecz mocnym papierze i na brystolu.Zastosowanie farbek do celów wychowawczych i terapeutycznych stosowano dawno temu.


farby do malowania palcami
Author: Latia Boykin
Source: http://www.flickr.com
Strategia prędko zdobyła wielką popularność wśród wychowawców, psychologów, lekarzy, którzy zauważyli jej wartościowe i ciężkie do osiągnięcia różnymi metodami plusy. Ze względu na łatwość użycia i pełną nieszkodliwość, farby do malowania palcami całkowicie nadają się do poznania malucha z techniką malowania. Polecane dla maluchów w wieku od 3 do 6 lat.

Zasadniczą własnością użycia farb jest to, że zapewnia ona dziecku spore możliwości wypowiedzenia się przy najmniejszych wymaganiach dotyczących zdolności i sprawności technicznych. Jest jedną z najlepszych metod aktywowania wolnej ekspresji twórczej.

Metoda malowania wszystkimi palcami przy pomocy farby do malowania palcami - www.hurtowniazabawek.pl/pl/art-plastyczne/farby-do-malowania-palcami-stempelki.html - może być rozważana jako składnik projektu wychowawczego dla dzieci, wprowadzenie do twórczości plastycznej. Trudno wyobrazić sobie dziecko, które zdołałoby odmówić sobie owej przyjemności jak malowanie palcami. Jest to jeden z detali całkowitej integracji sensualnej u dziecka. Fundamentem funkcjonowania dziecka jest jego sztuka doświadczania świata za pomocą każdych zmysłów. Malowanie palcami dostarcza mu taką możliwość, a przy tym jest ogromną frajdą.


farby
Author: Debbie Hallsworth
Source: http://www.flickr.com
Przed przystąpieniem do zabawy z przeznaczeniem farby do malowania palcami, należy w odpowiedni sposób przygotować powierzchnię pracy dla malucha. Spory arkusz szarego papieru należy rozwinąć na stole zgodnie z koncepcją dziecka, jednak tak, by nie pokrywał całego blatu. Ważne, aby stolik nie stał przy ścianie, dzięki czemu dziecko będzie miało do niego dojście z każdej możliwej strony. Podobnie ważny jest również rozwiązanie umiejscowienia farb. Wszystkie kolory muszą zostać wpuszczone w oddzielnych miseczkach, do których zmieści się cała rączka dziecka. Używając farby do malowania palcami, rozwiniemy pociechy manualnie, ich wyobraźnię, także wyzwalamy ich emocje.