Słuchawkowe wzmacniacze – do czego służy taki gadżet?

Wzmacniacze słuchawkowe są to dość specyficzne narzędzia, pomagające „wycisnąć” z słuchawek maksimum potencjału. Jak działa ów sprzęt i czy faktycznie może się nam przydać?


Tak naprawdę każde przenośne narzędzie, oferujące opcję odsłuchiwania muzyki, posiada swój, wkomponowany wzmacniacz słuchawkowy.


Niestety, ale takowe rozwiązanie, choć w większości przypadków jest wystarczające, to ma także swe minusy. Wbudowane w urządzenia mobilne wzmacniacze są na ogół dość słabe. Takowe przyrządy mają z reguły dość niską moc, dlatego może okazać się, że nie mogą należycie wzmocnić dźwięku w słuchawkach. W jaki sposób się to przejawia? Dla przykładu tym, że przy próbie nastawienia maksymalnej głośności słuchawki zaczynają nie najlepiej funkcjonować (dźwięk jest nadto cichy, słychać trzaski, itd.). Właśnie w takim momencie powinniśmy pomyśleć o zakupie zewnętrznego wzmacniacza słuchawkowego.


wzmacniacz
Jak wygląda takowe narzędzie? Zwykle jest to oddzielna skrzyneczka podłączana między wyjściem słuchawkowym, np. odtwarzacza MP3, a słuchawkami. Większa część wzmacniaczy słuchawkowych oferuje moc wyjściową pomiędzy 2 mW a 2 W. Wśród ofert sprzedawców znajdziemy też dużo potężniejsze wzmacniacze , oferujące moc do 6 W. Niestety, takie rozwiązania są na ogół nadzwyczaj drogie, zaś gabaryty takich wzmacniaczy są zwyczajnie za duże, by używać ich np. ze smartfonem.


Większość oferowanych wzmacniaczy oferuje wyższy woltaż na wyjściu, przez co można uzyskać również większe poziomy głośności dźwięków. Jeżeli więc mamy odtwarzacz MP3, jaki na słuchawkach gra cichutko, kupno wzmacniacza powinno anulować ów kłopot.