Jak działają kserokopiarki? Jakie elementy są ważne? O jakich rzeczach trzeba pamiętać?

Kserokopiarka to urządzenie, jakie zapewnia wykonanie kopii dokumentów jak również dwuwymiarowych elementów graficznych. Jednym z pierwszych producentów była firma Xerox, a pierwszą udaną kopię dokumentu dokonano w 1938 roku. W naszym kraju te urządzenia pojawiły się dopiero w latach siedemdziesiątych, lecz obecnie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez takiego sprzętu.


ksero
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Obecnie już te urządzenia są czymś niesamowicie popularnym, jest również cała masa miejsc, gdzie możemy je naprawić, jak serwis kserokopiarek Wrocław - extratel.com.pl. Ważnym elementem tego typu urządzenia jest metalowy wałek, to znaczy bęben, jaki pokryty jest warstwą związków selenu, ale i krzemu amorficznego lub organicznego fotoprzewodnika. Związki te posiadają właściwości fotoelektryczne, co powoduje, że w ciemności są izolatorami prądu elektrycznego. Wtedy możemy zauważyć, że światło wytwarza w nich nośniki prądu elektrycznego.

Dzieje się tak, ponieważ warstwa związków przewodzi w konkretnych miejscach prąd elektryczny. W dalszej kolejności bęben obraca się oraz przechodzi poprzez kolejne etapy formowania się obrazu. Elektryzowanie polega na tym, iż w pobliżu górnej części bębna umieszcza się elektrodę, jaka elektryzuje bęben. Następnie ma miejsce naświetlanie, podczas jakiego naelektryzowany fragment bębna przesuwa się ponad miejsce, a tam tworzy się obraz kopiowanego dokumentu. W miejscach, gdzie padnie światło ma miejsce wewnętrzne zjawisko fotoelektryczne, sprawia, iż substancja znajdująca się na bębnie zamienia się w przewodnik prądu elektrycznego.
ksero
Author: Vernon Chan
Source: http://www.flickr.com
Dokładnie w tych miejscach bęben przestaje być już naelektryzowany.


Skopiowany obraz danego elementu może być stworzony dzięki układowi optycznemu kopiarki, ale w nowszych modelach kopiowany przedmiot może być naświetlony, zaś obraz przemieniany jest na postać cyfrową, jaka po obróbce praz przekształceniu w komputerze kserokopiarki sama wytwarza światło, które oświetla bęben. Zależnie od tego, jaką mamy kopiarkę powinniśmy niestety liczyć się z awariami. Całe szczęście istnieją punkty, jak serwis panasonic Wrocław, gdzie możemy naprawić każdy sprzęt powyższej firmy - sprawdź szczegóły. Z tego powodu czasami opłaca się zakupić tego typu artykuły, co do jakich posiadamy pewność, iż będziemy mogli je naprawić w razie gdyby się zepsuły. Na pewno przedłuży to długość używania takiego sprzętu.