Jakie możliwości daje współcześnie grafika 3D, w jakich dziedzinach się ją stosuje.

Jedną z ważniejszych gałęzi grafiki komputerowej jest modelowanie 3D. Co ważne, znalazło ono zastosowanie zarówno w licznych dziedzinach przemysłu, jak również w rozrywce.


Większość współczesnych gier jest oparta o generowanie trójwymiarowych obiektów, na które nakłada się różne tekstury. Wykorzystuje się do tego coraz wydajniejsze karty grafiki, kosztujące czasem więcej niż pozostałe podzespoły, ale dzięki temu można uzyskać doskonałej jakości animacje. Rynek gier jest warty obecnie setki milionów dolarów i niezwykle dynamicznie się rozwija, ale rozwijają się również inne, bardziej przydatne zastosowania takiej grafiki (wizualizacje 3d - ROX3D). Zwłaszcza że obecnie programy do pracy z taką grafiką są coraz lepsze i bardziej wydajne, dając możliwości niemożliwe jeszcze przed kilkoma laty.


modelowanie 3d
Author: Stolbud Włoszczowa
Source: Stolbud Włoszczowa
Jednym z najważniejszych obszarów wykorzystujących wizualizacje 3d, jest architektura i budownictwo. Dzięki zastosowaniu komputerów można bez konieczności konstruowania skomplikowanych makiet zrobić model projektowanego obiektu i zobaczyć, jak będzie wyglądał w otoczeniu (wejdź na rox3d.pl). Ewentualne zmiany są bardzo proste, bowiem też wykonuje się je komputerowo, więc można projekt ulepszać aż do uzyskania satysfakcjonujących efektów. Modelowanie 3d w rosnącej liczbie przypadków jest również używane przy projektowaniu części narzędzi i maszyn, niejednokrotnie zaczyna także sięgać po nie nowoczesna medycyna.


Dynamiczny rozwój wydajności komputerów zapewne w jeszcze większym stopniu się przyczyni do tego, że grafika 3D wykorzystywana zostanie w coraz to nowych obszarach.