Jak dużo zmian nastąpiło w ostatnich latach na rynku IT, jak przedstawia się zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników.

Od kilku lat rynek pracy w IT należy do najszybciej rozwijających się, nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach. Nowoczesne technologie są coraz częściej powszechnie wykorzystywane, a do ich obsługiwania są potrzebne coraz większe ilości inżynierów. Już teraz ocenia się, że w Polsce może brakować kilkadziesiąt tysięcy specjalistów od informatyki, a z czasem niedobory będą się powiększać.


Chłopak przy komputerze
Author: LibreCon Bilbao
Source: http://www.flickr.com
Wprawdzie duża część uczelni posiada już w swoim programie studia związane z informatyka, lecz nadal jest to mało, bo wolnych etatów jest dużo więcej, niż młodych ludzi, którzy się uczą. A specjalistów brakuje nawet mimo bardzo dobrych pensji, jakie są oferowane w IT. Nawet zupełnie początkujący programiści czy analitycy mogą liczyć na dochody rzędu kilku tysięcy złotych, a osoby z większym doświadczeniem i praktyką zarabiają nawet parę razy więcej. Oczywiście sporo zależy to od miejscowości, w której się pracuje, na wysokie zarobki liczyć mogą mieszkańcy Krakowa, Wrocławia czy Warszawy.

Dziś informatyk - e-inigo.pl - jest tak rozbudowaną dziedziną, że najróżniejszych specjalizacji jest w niej co najmniej kilkadziesiąt, a bez przerwy pojawiają się kolejne. Jeszcze do niedawna programista był programistą, obecnie najróżniejszych języków i środowisk programowania jest taka ilość, że w zasadzie nie ma możliwości, aby się wszystkich nauczyć. Tak więc programista java poznań rzadko kiedy będzie umiał programować w internetowych rozwiązaniach, czy na przykład w środowiskach okienkowych. Osoby zajmujące się obsługą języka SQL również będzie się potocznie nazywać programistami, chociaż zajmują się oni obsługą baz danych. Zobacz więcej propozycji: http://www.itkontrakt.pl/oferty-pracy/java/.


Karta microSD
Author: masatsu
Source: http://www.flickr.com
Bardzo dużą rolę na obecnym rynku IT odgrywają analitycy i konsultanci. Analitycy przekładają biznesowe wymagania na informatyczny model, jaki następnie być może zaprojektowany, napisany i wdrożony. A za przeprowadzenie wdrożeń z kolei odpowiadają konsultanci, jakich podstawowym zadaniem jest konfiguracja danego oprogramowania i jego dostosowanie do wymagań klientów, którzy je kupili.