Za pomocą technologii IT nasze domy osiągają nową wartość.

Jeśli zamierzamy zbudować dom, warto pomyśleć przyszłościowo.


Nasz budynek może być przyjaznym, ale bardzo skomplikowanym narzędziem, w którym przyszło nam mieszkać. Wykorzystane w nim technologie, głównie IT mogą być dla nas niezwykle przyjazne.


Idea pod tytułem inteligentny dom, nie jest niczym nowym.


na placu budowy
Author: Sludge G
Source: http://www.flickr.com


sterowanie oświetleniem
Author: Promo Pixa
Source: http://www.flickr.com


Każdy z nas słyszał zapewne o takim rozwiązaniu. Nie wiemy natomiast tego, że takowemu domowi co roku przybywa inteligencji. Najnowsze rozwiązania wychodzą na przeciw największym wynalazcom. Dzięki wykorzystaniu informacji z czytników i detektorów inteligentny budynek samodzielnie dopasuje się nie tylko do obecności mieszkańców, ale również czynników wewnętrznych i zewnętrznych takich jak przykładowo temperatura, nasłonecznienie czy poziom wilgotności atmosfery. Dzięki temu inteligentny budynek bardzo podnosi jakość życia zwyczajnego jego użytkowników. Inteligentny dom posiada swój własny system "dowodzenia". Z pomocą całościowego systemu i sygnałom, jakie doń docierają, nasz dom sam potrafi podjąć najlepszą decyzję w wielu dziedzinach funkcjonalności.


Przykład nowoczesnego biura
Source: lodzdesign.com


Myśląc o inteligentnych rozwiązaniach dla naszych budynków myślimy głównie o bezpieczeństwie. Plany alarmowe, nadzoru, p. poż., czy choćby dostępu są w ofercie specjalistycznych firm tej specjalności. Innym ważnym elementem naszego inteligentnego budynku może być sterowanie oświetleniem Użyteczne źródło Zainstalowane systemy informatyczne mogą dać przyzwolenie na regulować oświetleniem naszego domu. Automatyczne włączenie i wyłączenie światła to tylko początek.
Proces może być połączony z pozostałymi systemami, na przykład alarmowym. Za pomocą jednego naciśnięcia na pilocie siedząc na kanapie, potrafimy sterować światłem w całym budynku.