Wpływ informatyzacji na rozwój firm

Informatyzacja objęła różne sfery życia. To przede wszystkim niezastąpiona pomoc na co dzień, ułatwienie komunikacji (na przykład za pomocą najnowszych telefonów i urządzeń), ale chyba największa zmiana nastąpiła w przedsiębiorstwach. W niniejszym tekście poruszymy ten wątek. Przedsiębiorstwa produkcyjne przez wiele, wiele lat miały kłopot właściwego zarządzania produkcją. Kilkadziesiąt osób w hali produkcyjnej oraz inne wspomagające procesy produkcji wymagały ciągłego zarządzania.

klawiatura komputera
Author: Mace Ojala
Source: http://www.flickr.com
Nie było to proste bez komputerów, w dzisiejszych czasach to nie do pomyślenia. Informatyczne systemy zarządzania w ogromny sposób przyczyniły się do poprawy warunków pracy, jej usprawnienia, a przede wszystkim wyraźnego przyspieszenia. Dokonał się olbrzymi postęp. Komputery pomogły nie tylko w obszarze produkcji i jej zarządzania lecz też w innych elementach działania przedsiębiorstw - zobacz co to jest strategia it.

Jednym z tego rodzaju elementów są kadry. Istniejący teraz program kadry i płace, w znacznej mierze pomaga zarządzać wynagrodzeniami, pakietami premii, a także dodatkami dla pracowników. System motywacyjny jest tworzony automatycznie, bez jakiegokolwiek udziału człowieka. Wszystko wykonują bardzo specjalistyczne komputery napędzane przez specjalistyczne oprogramowanie i wiele dodatków, ułatwiających pracę. Nie ulega wątpliwości, że informatyczne systemy zarządzania to rewolucja niemal w każdym elemencie firmy – czy to małej, czy też dużego przedsiębiorstwa - zobacz również: softtutor.pl/portfolio_page/audyt-informatyczny/. Dzięki nim praca jest znacznie bardziej efektywna, a jej efekty widoczne są przez wiele, wiele lat. Program kadry i płace to tylko jeden z przykładów tego rodzaju oprogramowania, które działa też przykładowo w sferze bezpieczeństwa, zarządzania kapitałem ludzkim, czy elementach prawa.Zwykło się mówić, że informatyka i komputery to prawdziwa, ogromna rewolucja w przedsiębiorstwach. Zdecydowanie się z tym zgadzamy. Na przestrzeni zaledwie kilkudziesięciu lat powstało tak wiele innowacji oraz zmian, iż na przedsiębiorstwa produkcyjne jeszcze z połowy dwudziestego wieku spoglądamy z podziwem i zdziwieniem jak one mogły prowadzić działalność bez zaawansowanej komputeryzacji. Proces ten pokazuje również, iż przedsiębiorstwa są bardzo elastyczne oraz błyskawicznie dopasowują się do warunków rynku. Warto mieć to na uwadze i o tym nie zapominać, jeżeli jesteśmy przedsiębiorcami.