Właściciel pisząc uregulowania dla swojego sklepu, musi zaznajomić się z obowiązującymi aktami prawnymi

Sklepy sieciowe stają się coraz popularniejsze jako miejsce robienia zakupów, stając się wyjściem i współzawodnictwem dla tradycyjnego handlu. Wpływ na to ma głównie wygoda. Pomimo tego zarówno konsumenci, jak i posiadacze sklepów internetowych skarżą się na pewne niedogodności specyficzne dla sprzedaży internetowej.
zasady zakupów internetowych
Author: Jorge Franganillo
Source: http://www.flickr.com
Konsumenci chcieliby być lepiej obsługiwani przez dobrze poinformowanych doradców telefonicznych. Brakuje im dokładnych charakterystyk przedmiotów i wiarygodnych zdjęć. Pragnęliby także unikania nieprzyjemnych zdarzeń związanych ze oddawaniem racie (zobacz kontynuuj) reklamacją produktu. Z drugiej strony sprzedawcy skarżą się na kontrahentów nadużywających swoich praw, choćby rezerwujących towary, których nie zamierzają następnie odebrać.

W ostatnim czasie wyjątkowo męczącym działaniem, zwłaszcza dla małych e-sklepów, stało się pozywanie do sądu sprzedających, którzy niepoprawnie napisali instrukcję swojej witryny (zasady zakupów przez internet). Niektórzy radcy prawni lub organizacje wyrażające ochotę obrony przywilejów konsumentów, wyszukują nieprawidłowe określenia i składają doniesienie o o przekroczeniu uprawnień. W takim momencie sprzedawcy imają się różnych rozwiązań, próbując na przykład chować instrukcję sklepu przed wyszukiwarkami lub w ogóle nie wywieszając go na stronie i przedstawiając go dopiero na wyraźne życzenie przyszłego konsumenta.

aspekty prawne sklepów internetowych - legalnybiznes.pl
Author: Serge Kij
Source: http://www.flickr.com
Mocodawca nie pozostawia jednak wątpliwości co do tego, że posiadacz sklepu internetowego musi mieć regulamin e-sklepu i wykładać go do wglądu kontrahentom. Według zapisów aktu prawnego opracowany przez sprzedającego przepis regulujący działanie sklepu, powinien zawierać kategorię i obszar świadczonych usług, okoliczności świadczenia tych usług, warunki techniczne oraz ograniczenie dostarczania treści bezprawnych, wymogi zawierania i odstąpienia od umów oraz sposób postępowania reklamacyjnego. Niemniej jednak napisanie prawidłowego regulaminu sklepu, nastręcza przedsiębiorcom wiele kłopotów. W sytuacjach wątpliwych warto skorzystać z doradztwa kancelarii prawnej. Planując taką konsultację, warto przygotować szkicowy regulamin sklepu.