W jakiej sytuacji przydatna jest tzw. konwergencja różnych technologii?

Czy wiesz, w jaki sposób określa się budynek lub pokój, w jakim znajduje się osprzęt służący do przechowywania funkcjonującej infrastruktury informatycznej, zatem serwerów, sprzętów typu storage oraz infrastruktury sieciowej?


Jest to centrum informacji, które zawiera infrastrukturę techniczną, urządzenia oraz metodyki zwiększające bezpieczeństwo oraz ciągłość funkcjonowania serwerów, taką jaką jest: redundancja serwerów, składników sieciowych i dysków, systemy chłodzenia czy też ochrony przeciwpożarowej i weryfikację dostępu. Wszystkie będące tam urządzenia powinny spełniać najwyższe standardy jakości, z tego też powodu nowoczesne data center musi gwarantować zarządzanie wieloma hiperwizoRAMi, połączenia z chmurą hybrydową oraz implementacją infrastruktury konwergentnej. Najistotniejszym problemem jest jak najszersze migrowanie sprzętu z osobnych ośrodków do hubów data center. Osiągnięcie tego celu nie jest łatwe, jednak przydatna jest tutaj konwergencja różnych technologii. Wirtualizacja wprowadziła nowy sposób użycia komputerów, a obecnie wchodzi w region pamięci masowych i pracy w sieci. Ponadto wykorzystywane są także cloud computing oraz opcje zgodności zaplecza.


telefony
Author: Luca Viscardi
Source: http://www.flickr.com


centrala telefoniczna
Author: Calvado
Source: Calvado


nowoczesne data center
Author: Emtec
Source: Emtec


Wspomnieć należałoby, że wirtualizacja serwera w centrach informacji jest aktualnie dość powszechna, ale wirtualizacja sieci i pamięci masowej dopiero jest na wstępnym etapie. Zamysł wirtualizacji pamięci jest podobny do zamysłu wirtualizacji serwerów. pamięć nie jest przypisywana do pojedynczych serwerów czy nawet maszyn wirtualnych, odpowiednie oprogramowanie tworzy pulę zasobów pamięci oraz gwarantuje centralne nią zarządzanie.
Dlatego też w rezultacie różnorodne moduły związane z pamięcią mogłyby zostać pokazywane maszynie wirtualnej jako jednolity zasób, eliminując chęć oddzielnego zarządzania różnorakimi pamięciami dyskowymi.